مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل

مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل
به این صفحه امتیاز دهید

سئو (SEO) یا بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و تبلیغات در گوگل (گوگل AdWords) اجزای اصلی بازاریابی موتورهای جستجو هستند و در میان ارزشمندترین ابزارها در زمان اجرای کمپین‌های بازاریابی دیجیتال می باشند. هدف آنها ایجاد نتایجی برای وبسایت ها از نظر ترافیک و نرخ تبدیل است. هر کدام از اینها دارای ویژگی های محصر به فردی هستند که بر اساس شباهت ها و تفاوت هایی که در آنها است باید از آنها استفاده کرد. با وجود داشتن هدف مشابه، این دو ابزار با روشی کاملا متفاوت عمل می‌کنند، بنابراین این موضوع پیش می‌آید که کدام یک از آنها کارآمد است؟ و کدام یک برای بازاریابی و کسب و کار بهتر است؟

در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم:

سئو چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو فرایند قرار دادن حضور وبسایت یا متن بر روی صفحات وب است و با انجام این کار موتورهای جستجو مانند گوگل علاقه‌مندی بیشتری به وبسایت شما خواهند داشت. سئو ،سایت را از نظر کلمات کلیدی و مقالات موجود در صفحات وب بهینه می‌کند. با بهینه‌سازی این اجزا موتورهای جستجو ،سایت شما را می‌شناسند و در جایگاه نخست بر روی نتایج جستجو قرار می‌دهند.

در نظر داشته باشید کاربران اینترنت، وب را برای محصولات یا خدمات مورد نظر ، جستجو می‌کنند و اطلاعات از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آید. متوسط کاربران اینترنت بیشتر از 20 صفحه اول نتایج ارائه شده توسط موتور جستجو را جستجو نمی‌کنند. سئو می‌تواند به شدت سود وبسایت‌ها را افزایش دهد به این دلیل که باعث قرار گرفتن وبسایت‌ها در موقعیت‌های اول بر روی صفحه اول موتور جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط به  محصولات یا خدمات آنها می‌شود. بنابراین سایت با انجام مراحل لازم سئو رتبه بهتری بر روی صفحه نتایج موتور جستجو پیدا خواهد کرد. فرایند سئو شامل روش های مختلفی با هدف بهینه‌سازی لیست‌دهی وبسایت برای گرفتن ربته‌بندی بالاتر صفحه بر روی موتورهای جستجو است. اگر وبسایت شما از طریق موتورهای جستجوی مختلف لیست نشده باشد فرصت‌های کسب و کار جدید را از دست داده اید.

تصویر در متن مقاله

تبلیغات در گوگل (گوگل Adwords) چیست؟

گوگل Adwords یکی دیگر از گزینه بازاریابی اینترنتی برای تبلیغات است که شما را قادر می سازد تبلیغات خود را بر روی صفحه نتایج بالای جستجو بر روی گوگل همچنین دیگر وبسایت‌های وابسته  قرار دهید.شما  به عنوان تبلیغ کننده می‌توانید پرداخت را در زمانیکه شخص بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند (پرداخت به ازای کلیک ) یا در زمانیکه افراد تبلیغ شما را می‌بینند (پرداخت به ازای هزار مشاهده) انتخاب کنید. سیستم کلی تبلیغات در گوگل (Adwords) مانند یک مزایده بزرگی کار می‌کند که تبلیغ کنندگان برای مکان‌های تبلیغات موجود یا در دسترس رقابت می‌کنند.

هنگامی که کلمات کلیدی در موتور جستجو وارد می‌شود تبلیغات شما مانند نتایج جستجوی ارگانیک نشان داده خواهد شد. بازدیدکننده بر روی تبلیغ شما کلیک کرده و به طور مستقیم به وبسایت شما برده می‌شود.  هر بار که شخصی بر روی تبلیغ کلیک می‌کند تبلیغ کننده هزینه تبلیغ را پرداخت خواهد کرد. تبلیغ ممکن است به صورت یک متن، تصویر، ویدئو و موبایل باشد و معمولا در غالب یک خط عنوان، دو خط توصیف از خدمات یا کالای شماست. در نظر داشته باشید که تبلیغات در گوگل کار تخصصی محسوب می شود و شما از دو طریق می توانید این کار را انجام دهید: خودتان از طریق پنل گوگل ادوردز و شارژ حساب با پرداخت های بین المللی کمپین ایجاد کنید و یا  کار را از طریق ارائه سفارش به شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند بسپارید.البته توصیه می شود که اگر تخصص و اطلاعات کاملی در این زمینه ندارید بهتر است کار را به شرکت هایی که متخصص این کار هستند واگذار کنید، زیرا در چنین حالتی با بودجه کمتر نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

تفاوت بین سئو و گوگل AdWords

 • Adwords برای سایت‌های گوگل است و وبسایت‌هایی است که از گوگل Adsense استفاده می‌کنند؛ در حالیکه سئو اصولا برای همه موتورهای جستجو قابل استفاده است.
 • تبلیغات گوگل (Adwords) در بالا یا آخر نتایج جستجوی گوگل است و شما می‌توانید یکی از این موقعیت‌های تبلیغ را بگیرید؛ اما با سئو برای رسیدن به موقعیت های بالا تلاش بیشتری نیاز است.
 • Adwords فوری‌تر از سئو است از این رو می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی تقریبا بلافاصله ایجاد کنید و شروع به گرفتن ترافیک هدفمند نمایید؛ در حالیکه با سئو نیاز به وقت بیشتری (بخصوص برای وبسایت‌های جدید) برای کسب رتبه‌بندی و ترافیک خوب دارید.
 • محاسبه کردن نرخ بازگشت سرمایه با تبلیغات در گوگل (Adwords) آسانتر است؛ زیرا که در سئوبه این دلیل که فاکتورهای زیادی وجود دارد که نقش ایفا می‌کند و تنها هزینه تبلیغات و درآمد نیست.
 • با Adwords می‌توانید کلمات‌کلیدی متعددی را در یک زمان مورد هدف قرار دهید، در حالیکه با سئو نیاز دارید تنها بر روی تعدادی از  کلمات کلیدی برای بهترین نتیجه تمرکز کنید.
 • با Adwords می‌توانید بر روی دیگر وبسایت‌های گوگل و وبسایت‌هایی که از گوگل Adsense استفاده می‌کنند تبلیغ کنید؛ اما نتایج از سئو تنها برای صفحات نتایج جستجو هستند.
 • نتایج گوگل Adwords سریعتر است که می‌تواند نمایش داده شود و به شیوه روشنی از طریق گوگل آنالیتیکز آنالیز شود؛ در حالیکه سئو مدتی طول می‌کشد تا ترافیک ایجاد کند و مشتری راغب واجد شرایطی برای وبسایت شرکت جذب کند.
 • سئو سرمایه‌گذاری است که برای همیشه است؛ در حالیکه لینک‌های اسپانسر شده (ضمانت شده) استراتژی‌های کوتاه مدت هستند.

مزایای استفاده از سئو

 1. با از سئو، به موقعیت‌های مطلوب در موتور جستجو در بین موتورهای جستجویی که استفاده می‌کنید دست خواهید یافت.
 2. شما به کسی در هر زمانی که شخصی بر روی لینک شما کلیک می‌کند پرداخت نمی‌کنید، این شامل رقبایی است که به سادگی می‌خواهند وبسایت شما را بررسی کنند.
 3. اگر وبسایت شما بهینه شود، موتورهای جستجو وبسایت شما را شناسایی خواهند کرد و بنابراین وبسایت شما را در رتبه‌بندی بالاتر نسبت به سایت‌هایی که از سئو برای بهینه‌سازی وبسایت‌شان استفاده نکردند قرار می‌دهد
 4. با سئو وبسایت شما در حضور آنلاین بهبود خواهد یافت و ترافیک مؤثرتری جذب خواهد شد و بنابراین باعث دستیابی بیشتر به کسب و کار شما می‌شود.
 5. رتبه‌بندی بالاتر شرکت شما در موتور جستجو؛ مشتری راغب‌تر، فروش و سود بیشتری به دست خواهید یافت.
 6. با گذشت زمان، برای شما بازگشت بیشتر سرمایه را خواهد داشت.
 7. یک سایت بهینه شده بر روی همه مرورگرها قابل مشاهده است و باعث افزایش بازدیدکنندگان می‌شود.
 8. موتورهای جستجو به آسانی می‌توانند دسته‌بندی کنند و صفحات روی سایت شما را ایندکس نمایند.
 9. سئو یک ارزیابی ماهانه و یک گزارش ماهانه از نرخ موفقیت وبسایت شما ارائه می‌کند.

مزایای تبلیغات در گوگل (Google AdWords)

 1. AdWords به شما اجازه می‌دهد تبلیغات هدفمندی داشته باشید به خصوص برای کاربرانی که ممکن است در حال جستجوی کالا یا خدمات شما باشند.
 2. گوگل AdWords دسترسی سریع برای بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه فراهم می‌کند.
 3. هیچ حداقل محدودیتی برای هزینه تبلیغات شما وجود ندارد و می‌توانید ویرایش کردن تنظیمات بودجه خود را انتخاب کنید.
 4. تبلیغات در گوگل (گوگل AdWords) مقرون به صرفه برای همه اندازه کمپین‌هاست بطوریکه می‌توانید بر روی مقدار پرداختی در زمان کلیک بازدید کننده بر روی تبلیغ‌تان تصمیم بگیرید و شما تنها پرداخت می‌کنید زمانی که آنها بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند.
 5. گوگل AdWords مقرون به صرفه‌تر نسبت به رقبای عمده‌ای از جمله Printed business directories، تبلیغات بنری، فعالیت‌های بازاریابی offline منظم و ایمیل مستقیم است.
 6. می‌توانید تبلیغ موجود خود را ویرایش کنید و تغییرات در روی گوگل را در عرض چند دقیقه مشاهده کنید.
 7. تبلیغات در گوگل (گوگل AdWords) انواعی از فرمت‌های تبلیغ را از نظر ویدئوها، تصاویر، متن و موبایل ارائه می‌دهد.
 8. تبلیغات در گوگل (گوگل AdWords) سایت شما را با در معرض قرار گیری مؤثر نام برند، به این عنوان که شما تنها برای کلیک پرداخت می‌کنید فراهم می‌کند.
 9. گزارش عملکرد جزئیات بر حسب تقاضا در دسترس است.
2017-06-20T16:46:08+00:00 سئو و بهینه سازی|