ربات های تلگرام

ربات های تلگرام
5 (100%) 1 نظر

تلگرام یک سرویس پیام رسان است که از تکنولوژی رایانش ابری بهره می برد. تلگرام به صورت متن باز ارائه شده است به این معنا که دارای یک api  می باشد و توسعه دهندگان می توانند با استفاده از این api نرم افزار هایی بنویسند که از سرویس تلگرام استفاده کنند. این موضوع باعث شده تا کنون نسخه های غیر رسمی ( ساخته شده توسط توسعه دهندگان غیر وابسطه به تلگرام ) بسیاری برای این سرویس ارائه شود. از جمله محبوب ترین نسخه غیر رسمی می توان به موبوگرام اشاره کرد.

متن باز بودن تلگرام باعث شده است که تقریبا برای تمامی سیستم های عامل ها نسخه تلگرام ارائه شود. تلگرام برای سیستم عامل های اندروید ، آی او اس ، ویندوزفون ، ویندوز دسکتاپ و مک او اس وجود دارد.

تلگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در بین ایرانیان است.

سرویس ربات تلگرام

تلگرام همواره در تلاش بوده تا با ارائه سرویس های متنوع بتواند توجه کاربران را به خود جلب کند. سرویس  هایی نظیر کانال و سوپر گروپ از جمله این سرویس ها بودند.

اما یکی از کاربردی ترین سرویس هایی که توسط تلگرام ارائه شد سرویس ربات تلگرام بود. ربات های تلگرام ابتدا به صورت رسمی ( official ) ارائه شدند و به کاربران امکان انجام برخی کارها نظیر ساخت استیکر از تصاویر ، تنظیم کردن هشدار ( alarm ) و مانند آن را می داد.

در مرحله دوم ربات های تلگرام شکل حرفه ای تری به خود گرفتند و به صورت یک api در آمدند که می توانستند به یک وب سرویس متصل شده و با آن تبادل اطلاعات انجام دهند.

تلگرام در حال حاظر ربات ها را اینگونه تعریف می کند، ” یک رابط کاربری برای کد های سرور شما “. با کمی تامل در این جمله در میابیم که تلگرام به دنبال ساخت جریانی است که دیگر برای دسترسی پیدا کردن به یک سایت نیاز نباشد به آن سایت مراجعه کنیم و تنها کافی باشد تا با ربات آن سایت ارتباط برقرار کنیم.

فرصت ها و چالش ها

استفاده از ربات تلگرام به عنوان رابط کاربری یک وب سایت باعث می شود تا کاربران بدون خروج از تلگرام به وب سایت مورد نظر دست پیدا کنند و در حین چت کردن در تلگرام از آن وب سایت هم استفاده کنند. با توجه به اینکه تلگرام بیش از 20 میلیون کاربر ایرانی را شامل می شود، استفاده از ربات تلگرام می تواند باعث افزایش تعداد کاربران یک سایت شود. و همچنین امکان ارسال پیام برای کاربران حتی زمانی که آن ها در لحظه از ربات استفاده نمی کنند را هم فراهم می کند.

به نوعی می توان گفت به جای آن که بخواهیم یک نرم افزار تحت موبایل برای وب سایت خود ایجاد کنیم، می توانیم از ربات تلگرام استفاده کنیم که هم جمع وسیعی از کاربران را شامل می شود و هم هزینه طراحی نرم افزار را ندارد و به علاوه برای کاربر هم دردسر کمتری دارد چرا که نیاز به نصب نرم افزار جدید ندارد.

همچنین استفاده از ربات تلگرام باعث کاهش حجم ترافیک مصرفی وب سایت می شود که اگر چه باعث کاهش رنک وب سایت می شود ولی هزینه ی ترافیک سرور را هم کاهش می دهد. بدون آن که تعداد کاربران کاهش یابد.

یکی دیگر از ویژگی های خوب استفاده از ربات تلگرام این است که شخص به محض اینکه شروع به استفاده از ربات کند، ربات می تواند از اطلاعات کاربری و عکس کاربر استفاده کند و درنتیجه نیازی به انجام مراحل کسل آور ثبت نام برای کاربران نیست.

در نسخه دوم api ربات تلگرام امکانات بسیار جالبی از جمله امکان استفاده از موقعیت مکانی کاربر فراهم شد.

در حال حاضر از ربات های تلگرام برای ساخت فروشگاه ، استفاده به عنوان رابط وبلاگ ، انجام کار های تبلیغاتی ، ارائه خدمات محاصباتی مثل قیمت روز ارز و حتی ساخت شبکه های مجازی استفاده می شود. که همگی نمایانگر قدرت بالای ربات تلگرام هستند.

البته به یاد داشتن این نکته ضروری است که ربات تلگرام ظاهری بیش از ظاهر خود تلگرام ندارد. پس دیگر نمی توان از طراحی های زیبا و جذاب صفحات وب سایت بهره برد و برای جذب کاربر باید از تکنیک های گرافیکی سازگار با محیط تلگرام استفاده کرد.

Api ربات تلگرام به گونه ای طراحی شده که با تمام زبان های برنامه نویسی که قابلیت ساخت وب سرویس را دارند می توان به آن متصل شد. البته از آنجا که تلگرام به امنیت اطلاعات خیلی اهمیت می دهد اتصال به api ربات تلگرام تنها با استفاده از سرور امن شده با پروتکل ssl امکان پذیر است.

رباط های تلگرام

ربات تلگرام تاکنون به صورت رایگان عرضه شده و هیچ گاه صحبتی از غیر رایگان شدن آن در میان نبوده است. با این وجود و با توجه به مسائلی از جمله نیاز به درگاه پرداخت ، نیاز به صفحه گسترده نمایش و از این قبیل نیاز ها ، توصیه می شود ربات تلگرام جانشین رابط کاربری وب سایت نشود و تنها در کنار آن مورد استفاده قرار گیرد. بدین ترتیب علاوه بر کاربران قبلی ، فرصت کسب کاربر جدید هم ایجاد می شود. همچنین توصیه می شود کسب و کار مورد نظر پیش از اقدام برای ساخت ربات مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد تا صرفه ساخت ربات مشخص شود چرا که اگر چه تلگرام ربات ها را رایگان عرضه می کند ولی برای ساخت ربات کار آمد ، به توسعه دهندگان حرفه ای وب نیاز است.

2017-05-27T08:58:58+00:00 شبکه های اجتماعی|